Mandulás isler
Az isler nevét egy városról kapta. Bad Ischl Salzburg tartomány határán, Felső-Ausztria déli részén Salzkammergut központjában. A fürdőváros fénykorát 1849 és 1914 között élte, mint Ferenc József hivatalos nyári rezidenciája, sőt Erzsébet hercegnővel való eljegyzésére is itt került sor 1853-ban a Seeauerhaus-ban, és a császár születésnapját is rendszeresen itt ünnepelték. A süteményt először Richard Kurth, a Zauner cukrászda mestercukrásza készítette a császár tiszteletére még az 1850-es években. A cukrászda ma is működik, és természetesen Ischler is kapható.
A hagyományos receptet némileg módosítottuk: a sütit pirított mandulával bolondítottunk meg, finom házi lekvárral töltöttük, a kész islereket pedig pisztáciával díszítettük.
Hozzávalók
20 dkg liszt
10 dkg pirított őrölt mandula
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1 tk vanília kivonat
1 csipet só
1 csipet sütőpor
1 cirom reszelt héja
20 dkg sűrűbb házi lekvár
25 dkg étcsokoládé
Elkészítés
A szeletelt mandulát egy tapadásmentes bevonatú serpenyőbe öntjük és gyakran átforgatva aranybarnára pirítjuk.
A mandulát kihűtjük és ledaráljuk, majd a liszthez keverjük és összemorzsoljuk a hideg vajjal. Hozzáadjuk a sütőport, vanília kivonatot, sót, a citrom reszelt héját, majd a tojás sárgáját és gyors mozdulatokkal egy sima tésztát gyúrunk. Ha összeállt a tészta, műanyag fóliába csomagoljuk, legalább egy órára hűtőbe tesszük.
Lisztezett felületen átgyúrjuk a tésztát, 4 mm vastagságúra kinyújtjuk. Lisztezett pogácsaszaggatóval korongokat szúrunk ki a tésztából, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük őket, 180 fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük.
A kihűlt korongokat egy-egy kiskanál folyósabb lekvárral összeragasztjuk. A csokoládét felaprítjuk, a háromnegyed részét vízgőz fölött megolvasztjuk. Az olvadt csokoládéhoz keverjük a maradék csokoládét, addig keverjük, míg az összes elolvad benne.
Az islerek tetejét megszórhatjuk aprított mandulával, pisztáciával, aszalt gyümölcsdarabokkal.